Druhý breh - Marek Ormandík

Trvanie výstavy: 11. 1. 2024 – 17. 3. 2024

Miesto: Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Župný dom, Veľká výstavná sieň

Kurátor výstavy: PhDr. Ľudovít Petránsky

Termín vernisáže: 11. januára 2024 o 16.30 hod.

Príbehy bez konca na Druhom brehu. Aj takto by sa dala nazvať výstava v Oravskej galérii s názvom Marek Ormandík Druhý breh, ktorá je voľným pokračovaním expozície Mareka a Milana Ormandíkovcov inštalovanej v týchto istých priestoroch presne pred dvadsiatimi rokmi s názvom Príbehy bez konca. Áno, dobré holuby sa aj s kurátorom vracajú na miesto činu, aby sa pozreli možno aj z druhého brehu a skúmali tvary ľudskej tváre a podoby ľudskosti. Prečo Druhý breh? Milanov minuloročný skon len podčiarkol vždy prítomné, povestné „memento mori“ v tvorbe obidvoch autorov a ľudskej tváre preto, lebo sú to bytostní figuralisti. A keď sa na ich maľbách či sochách aj objaví kytica, stádo koní, loďka, či zvlnená drapéria – vždy je to atribút ľudskej tváre a jej charakteru: nepokojnej, trápiacej sa, vystrašenej, ale aj s očami v nádeji a presvedčení o nekonečnej slobode.

Ťažisko súčasnej výstavy je v prezentácii maliara Mareka Ormandíka (nar. 1968), ktorého predstavujeme cez jeho najnovšiu maliarsku tvorbu, pričom mnohé obrazy ešte neboli na Slovensku vystavené. Od veľkoformátových (Tanec smrti má dĺžku až 7,2 m), cez cykly Kytice, Busty, či Stáda koní až po kolekciu menších kresieb a malieb na papieri Popíjači, ktoré vytvárajú atribúty výrazového oblúka autorovej tvorby. „Krásny obraz musí byť pravdivý,“ hovorí Marek Ormandík, čo sa dá na jeho tvorbe prečítať ako rýchly záznam momentálneho nastavenia mysle, nekompromisného sledovania vlastných myšlienok na plátne, pričom neváha premaľovať všetko, čo by tam nepatrilo. Je tam však prítomný aj nadľahčujúci humor a sebairónia snímajúce ťažobu témy. Marek Ormandík je bežec ultra maratónu, ktorý zatĺka míľniky svojho výtvarného talentu, aby ľudí prinútil zastať, uvažovať, obzrieť sa za seba i pred seba, ale aj sa pozrieť na druhý breh. Ostatne, fenomén pozemskej definitívy je obsedantnou témou rámcujúcou jeho expresívny prejav. Pri Marekovej maľbe treba tiež zdôrazniť, že je výsledkom cyklického myslenia, čo znamená, že tému autor opúšťa až vtedy, keď je vyčerpaná. To mu však nebráni, aby súčasne pracoval na viacerých motívoch a aktívne vstupoval do dobrodružstva maľby na viacerých úrovniach svojho rozmýšľania.

Na výstave Druhý breh sa vzdáva aj pocta Marekovmu otcovi – sochárovi Milanovi, a to prostredníctvom konceptu Janky Kollárikovej a Miša Ormosa z výstavy v Kremnici (Galéria NBS – MMM, 2023). Ten prezentuje vybrané sochárske diela Milana Ormandíka, ktoré sú výtvarne komentované jeho synom Marekom, Marekovou manželkou Renatou a ich deťmi Mišom a Maximom. Klasické sochárstvo žiaka Jozefa Kostku sa tak dostáva do inšpiratívnych multimediálnych interakcií a naznačuje, že aj na Druhom brehu je živo. Alebo, akoby povedal Tomáš Janovic: „Čo by boli ilúzie bez života?“

Súčasťou výstavy boli aj knižné publikácie: Monografia Ormandík (autori: Miroslav Haľák, Zuzana Kizáková a kol., Slovart, 2019), Humor nie je pápež (autori: Tomáš Janovic, Milan Lasica, Marek Ormandík, Spoločnosť Povaľač, 2023), Piesnenie (autor: Milan Lasica, ilustrácie: Marek Ormandík, Slovart, 2016), Milanchólia (autor: Milan Lasica, ilustrácie: Marek Ormandík, Slovart, 2008), V krátkosti (autor: Milan Lasica, ilustrácie: Marek Ormandík, Slovart, 2021), Sochár Milan Ormandík (autori: Zuzana Gažíková, Ľudovít Petránsky, Spoločnosť Kolomana Sokola, 2013).

Ľudovít Petránsky

Návrat hore